Złapać oddech!

Złapać oddech!

Medytacja to dla mnie życie w równowadze miedzy materią, a duchem.

Nieważne co robisz czy gotujesz, czytasz, biegasz, rozciągasz się czy leżysz i odpoczywasz we wszystkim należy zachować umiar, myśleć racjonalnie i wykazywać się całościowym podejście do życia.

Kiedy dominuje w nas porywczość, a do życia podchodzimy zbyt restrykcyjnie, wówczas równowaga jest zachwiana.

Podejście kiedyś i dziś

Już w średniowieczu było oczywiste, iż jeżeli ciało jest chore, choruje również dusza, obecnie dominuje przekonanie, że ciało i dusza to dwa odrębne i autonomiczne byty. Lekarze starają się wyprzeć ze świadomości niewątpliwy fakt ich kompatybilności.

My sami za bardzo skupiamy się na ciele, a za mało na duchu. Co jeść, a co wykluczyć, jakiego trenera wybrać, w co ubrać się do ćwiczeń. Nie ma w nas radości wspólnego przygotowywania posiłków i celebrowania ich z najbliższymi. Celebrowania i smakowania życia w całej jego rozciągłości!

Dieta często jest utożsamiana z restrykcją. Hulając często zapominamy o świecie, w tym o naszej „nowej genialnej diecie”. Jeśli dieta nie jest wpisana w nasze życie- wcale nie jest taka genialna, szybko ją zaniedbamy. Jeżeli stanowi oderwaną z kontekstu chwilową zmianę jest ona kompletnie bezsensowna.

Majówka to dobry okres, żeby to zaznaczy i powiedzieć sobie bez owijania w bawełnę. Nikomu grilla nie bronie! Ale… Jeśli na co dzień nierzadko się głodzicie lub trenujecie do granic wytrzymałości, a weekendy spędzacie w myśl zasady „najeść się, napoić za cały tydzień”- nie ma tu miejsca na spokój, wsłuchanie się w swój wewnętrzny głos, znalezienie oazy i rzeczywistą dbałość o siebie i swoje CAŁOŚCIOWO ROZUMIANE „JA”.

Jak walczyć ze słabościami?

Jak znaleźć w swoim życiu „lukę”. Wystarczy zastanowić się- czy wszystko muszę i czy wpłynie to na mnie piorunująco? Czy muszę chodzić co rusz do kina, na shopping, imprezę, surfować bez końca po internecie? Które z tych czynności tak bardzo zmienia moje życie? A które będą zapychaczami stwarzającymi sytuacje „braku czasu”. Warto się nad tym zastanowić.

Klucz

Dlaczego to tak ważne? Cytując M. Zarembe (dieto-terapeuta): „…za każdą myślą podąża w naszym ciele milion wiązań biochemicznych. Kiedy człowiek jest szczęśliwy organizm lepiej trawi i przyswaja pokarm.”

Jeśli całe Wasze życie zawierzycie trenerom, dietetykom, lekarzom, terapeutom, barom i restauracja- nie będziecie mieli w nim poczucia sprawstwa, ani wolności.

Kierujcie swoim życiem i miejcie rzeczywisty wpływ na jego przebieg! To wy decydujecie, bądźcie wiec odpowiedzialni za ten ogromny dar jakim jest życie.

Bibliografia:

Marek Zaremba „Jaglany Detoks”

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments